pl   en
Rejestracja

Kraków

Położony w południowo-wschodniej części kraju, między Wyżyną Jurajską a Tatrami, nad brzegiem Wisły, Kraków to miasto tętniące życiem, centrum kultury, sztuki i nauki. Obecnie jest dobrze znane jako główny ośrodek turystyczny Polski. Dawna stolica kraju, drugie co do wielkości miasto w Polsce, zostało umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku, jako jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Tutaj znajdują się dziesiątki kościołów reprezentujących niemal każdy okres architektoniczny, otoczonych klasztorami i opactwami. Rynek Główny, założony w 1257, jest największym średniowiecznym rynkiem w Europie. Jest on zdominowany przez 16-wieczne Sukiennice, które nadal pełnią swoją funkcję, jako centrum handlu z gwarnymi  straganami i  kawiarniami. Mury Starego Miasta okalają Planty, pas zieleni, miejsce relaksu i odpoczynku. Na południe, górując na miastem na wzgórzu,  znajduje się Zamek Królewski na Wawelu, siedziba królów polskich od XI  do początku XVII wieku. To właśnie w tym miejscu, w 1000 roku, powstało biskupstwo w Krakowie, i wzniesiono Katedrę.
W pobliskiej dzielnicy Kazimierz, kultura żydowska odżywa na nowo. W czasie II Wojny Światowej Kazimierz był kompletnie opuszczony, obecnie tętni życiem, dzięki licznym galeriom sztuki, restauracjom, kawiarniom  i cyklicznym imprezom kulturalnym. Kazimierz przechodzi obecnie coś w rodzaju renesansu.
Dziedzictwo kulturowe miasta znajduje swoje odzwierciedlenie w osiągnięciach intelektualnych Krakowa  - Uniwersytet Jagielloński jest jednym z najstarszych uniwersytetów europejskich, a także najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce. Jego najwybitniejsi absolwenci to m.in. Mikołaj Kopernik i Jan Paweł II.
Mapa Krakowa >>


 

Dlaczego Kraków? (Ciekawostki)

 • ponieważ w Krakowie, planety i gwiazdy zmieniły swoje położenie! Tu Mikołaj Kopernik po raz pierwszy pomyślał o umieszczeniu Słońca w centrum wszechświata, a Ziemi obracającej się wokół niego!
 • ponieważ na Wawelu znajduje się kamień koncentrujący energię kosmiczną i ziemską - czakram (zwany także kwiatem lotosu lub siódmym kamieniem szczęścia) - jeden z siedmiu miejsc o specjalnej energii na Ziemi można znaleźć także w New Delhi, Mekce, Delfach, Jerozolimie, Rzymie i Velehradzie!
 • ponieważ słynny krakowski czarnoksiężnik, Jan Twardowski, szlachcic na dworze króla Zygmunta Augusta, i przyjaciel Fausta, niemieckiego maga studiującego w Krakowie (w tym czasie - jedna z europejskich stolic alchemii), podobno był pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na powierzchni Księżyca!
 • ponieważ Uniwersytet Jagielloński w Krakowie jest jednym z najstarszych w Europie, a w Polsce to najstarsza i najbardziej prestiżowa uczelnia, założona w 1364 roku!
 • ponieważ Kraków był miastem polskich literackich laureatów Nagrody Nobla!
 • ponieważ Kraków był przez wiele lat domem  Jana Pawła II!
 • ponieważ Kraków jest pierwszym i jedynym miastem w Polsce, któremu przyznano zaszczytny tytuł Altera Roma (drugi Rzym)!
 • ponieważ Rynek Główny w Krakowie był największym średniowiecznym rynkiem w Europie (4 ha, 3 ary i 34 metry kwadratowe)!
 • ponieważ Sukiennice  na krakowskim Rynku to najstarszy dom towarowy w Polsce (757 lat) - i nadal działa  jako unikalny market z gotycką duszą!
 • ponieważ stragany kwiaciarek na krakowskim Rynku Głównym kwitną tam już od XVI wieku!
 • ponieważ krakowskie Błonia, ta magiczna łąka rozprzestrzeniająca się na powierzchni 48 hektarów i zapraszająca do spacerów i rekreacji; jest największym w Polsce pastwiskiem położonym w samym sercu wielkiego miasta!
 • ponieważ krakowskie gołębie są w rzeczywistości średniowiecznymi rycerzami zamienionymi w  ptaków, a zatem muszą być chronione!
 • ponieważ słynny krakowski hejnał, od 1927 roku grany co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego, a przekazywany przez radio w południe - jest najstarszą transmisją w historii światowej radiofonii.
 • ponieważ Kraków nie mógł i nadal nie może żyć bez muzyki - i muzyka najlepiej czuje się w Krakowie, co jest zrozumiałe!
 • i wreszcie: bo to nie jest oklepane zdanie należy powiedzieć, że żadne inne miasto nie ma takich dorożek!

Więcej
www.krakow.travel
aplikacja mobilna MyKRK

Centrum Kongresowe

czytaj więcej

Sponsorzy

       

czytaj więcej